DA LI ZAISTA ZNATE KAKVU HRANU I PIĆA KONZUMIRATE?
KUPOVINOM KRIVOTVORENIH PREHRAMBENIH PROIZOVDA I PIĆA MOŽETE OZBILJNO UGROZITI ZDRAVLJE.
KUPOVINOM KRIVOTVORENIH PREHRAMBENIH PROIZOVDA I PIĆA MOŽETE OZBILJNO UGROZITI ZDRAVLJE.
Verovatno ste čuli za krivotvorene luksuzne proizvode kao što su satovi, naočare za sunce, tašne i odeća. Ali, da li znate da se krivotvore i svakodnevni proizvodi kao što su hrana i piće?
Za razliku od proizvođača originalnih prehrambenih proizvoda i pića, krivotvoritelji obično ne poštuju zdravstvene i bezbednosne propise. Stoga krivotvoreni prehrambeni proizvodi i pića mogu biti pretnja po vaše zdravlje i bezbednost.
Prilikom kupovine prehrambenih proizvoda i pića, možda nastojite da prođete što jeftinije, ali cena koju plaćate na kraju zbog kupovine krivotvorenog proizvoda – i fizički i finansijski – može biti mnogo veća od cene originalnog proizvoda.
Krivotvoreni prehrambeni proizvodi i pića mogu biti opasni ako se konzumiraju jer se ne proizvode u skladu sa zdravstvenom i bezbednosnim standardima. Oni mogu sadržati sastojke koji nisu pogodni za ljudsku ishranu i mogu dovesti do smrtnog ishoda. Na primer, u krivotvorenom mleku je pronađeno biljno ulje, surutka, kaustična soda, deterdžent, pa čak i toksična jedinjenja kao što su melamin i formaldehid, koji mogu izazvati rak. Takođe je otkriveno da alkoholna pića sadrže metanol, koji može izazvati slepilo i komu, a u krivotvorenim bombonama je otkrivena otrovna industrijska crvena boja.
Krivotvorene prehrambene proizvode i pića možete prepoznati ako upotrebite zdrav
Ako se prehrambeni proizvodi ili pića prodaju na nekom alternativnom prodajnom mestu, na primer kod nekog uličnog prodavca ili na pijaci, kupovinom preko Interneta ili na društvenim mrežama, postoji verovatnoća da je proizvod krivotvoren. Da biste bili sigurni da kupujete originalan proizvod, kupujte samo kod legalnog trgovca ili u legalnom supermarketu i prodavnici.
Ako je cena prehrambenog proizvoda ili pića niža od njegove uobičajene tržišne cene, postoji verovatnoća da je proizvod krivotvoren. Drugim rečima, ako vam se čini da ste proizvod kupili po neverovatno povoljnoj ceni, verovatno se s pravom čudite.
Ako ne znate tržišnu cenu prehrambenog proizvoda ili pića koje tražite, cenu uvek možete proveriti u nekom legalnom supermarketu pre nego što se odlučite na kupovinu.
Kvalitet krivotvorenih prehrambenih proizvoda i pića u poređenju sa originalnim proizvodima često je ispod standarda. Rakija je jedno od najčešće krivotvorenih alkoholnih pića u Srbiji. Proverite da li u boci ima belih čestica ili taloga. Takođe, ako alkoholno piće ima neprijatan ukus ili miris, nemojte ga piti. Naročito izbegavajte pića koja mirišu na lak za nokte.
Da bi smanjili svoje troškove, krivotvoritelji često štede na ambalaži. Krivotvoritelji pokušavaju da imitiraju ambalažu brenda i proizvoda koji kopiraju, ali je ona često veoma lošeg kvaliteta.
Pažljivo pogledajte kvalitet štampanih slika na ambalaži. Takođe možete proveriti veb-sajtove legalnih trgovaca da proverite da li kod njih možete naći takav isti proizvod u nekoj posebnoj ambalaži. Ako ga kod njih nema, velika je verovatnoća da je proizvod koji želite da kupite
krivotvoren.
Proizvođači krivotvorenih prehrambenih proizvoda i pića često su lica koja ne govore srpski jezik, tako da oznake na etiketama i ambalaži obično sadrže pravopisne greške. Uvek pažljivo proverite da li ima pravopisnih grešaka, naročito u sitno štampanom tekstu.
Takođe možete proveriti bar kod na proizvodu. Nabavite aplikaciju za mobilni telefon pomoću koje možete proveriti bar kodove i ustanoviti da li je proizvod originalan.
Na kraju, treba pažljivo proveriti kvalitet same ambalaže. Ambalaža za krivotvorene prehrambene proizvode i pića često je loša i ispod standarda. Na primer, proverite zatvarač na boci. Ako je deo zatvarača za hermetičko zatvaranje oštećen, velika je verovatnoća da je proizvod krivotvoren ili da je pokušano krivotvorenje.
Možda ste prehrambeni proizvod ili piće kupili verujući da je originalno. Međutim, ako kasnije ustanovite da je proizvod krivotvoren, obratite se proizvođaču originalnih proizvoda i/ili Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine.
Informacije koje pružite će doprineti tome da sebe i druge zaštitite od daljeg krivotvorenja.
Ako imate bilo kakvih pitanja u vezi sa krivotvorenim proizvodima, molimo Vas da kontaktirate:
Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine
Sektor tržišne inspekcije
I-mejl: stop.falsifikati@must.gov.rs
Veb-sajt: www.must.gov.rs
Ako imate bilo kakvih pitanja o nebezbednim prehrambenim proizvodima i pićima, molimo Vas da kontaktirate:
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i/ili Ministarstvo zdravlja – Sektor za inspekcijske poslove
I-mejl: www.minpolj.gov.rs
Veb-sajt: www.zdravlje.gov.rs
The obligations of PPE manufacturers include:
A Declaration of Conformity is a document drawn up by the manufacturer which must in detail, among other things, contain:
The Declaration of Conformity must be kept by the manufacturer for a period of ten years from the date on which the product was placed on the market. This declaration must be made available to the enforcing authority upon request.
An Authorised Representative is a person appointed in writing by a manufacturer to perform specific tasks for the manufacturer. Manufacturers remain ultimately responsible for ensuring these tasks are carried out properly.
A person committing an offence under the technical-product safety rules/or intellectual property legislation may be liable to a penalty. It is matter for the enforcement authority to decide whether prosecution is appropriate in each case taking into account the circumstances of the case and the enforcement authority’s own policies, operational procedures and practices. Should a prosecution take place, it is at the discretion of the court to decide the penalties imposed on the offender.
If you have any questions about non-compliant PPE, unsafe PPE or violation of intellectual property rights please contact:
Ministry of Internal and Foreign Trade,
Sector of Market Inspection
E-mail: stop.falsifikati@must.gov.rs
Website: www.must.gov.rs
Ministry of Economy – Technical Regulations
Website: tehnis.privreda.gov.rs
The Intellectual Property Office
Website: www.zis.gov.rs
U svakom slučaju, nemojte da rizikujte!
U 2018. EVROPSKE CARINE SU ZAPLENILE 1.665.300 PREHRAMBENIH PROIZVODA I PIĆA POD SUMNJOM DA SU KRIVOTVORENI.